LEMONIADA - jedynie w upalne dni?
2021-07-24
Lemoniada występuje w wielu wariantach. Klasyczną sporządza się ze słodzonej, przegotowanej bądź według uznania sodowej wody, z dodatkiem naturalnych soków cytryny, limonki i pomarańczy ze startą skórą z owych cytrusów. Napój lubimy pić schłodzony kostkami lodu, a do każdej porcji napoju wkłada się plasterek pomarańczy lub cytryny.
Napój jest pyszny i nie tylko gasi pragnienie w upalne dni, ale ma też cenne właściwości zdrowotne. Wprowadzenie min.owoców cytrusowych do diety zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych przewlekłych chorób, a lemoniada to świetny sposób na ich wykorzystanie. Naturalna woda mineralna jest bogata w makro- i mikroelementy, a cytryna to owoc z drzewa cytrynowego Indian, znana z dużej zawartości witaminy C, czyli kwasu askorbinowego. Jest to substancja odżywcza potrzebna organizmowi do syntezy kolagenu, prawidłowego funkcjonowania czerwonych krwinek i układu odpornościowego. To pomaga zwalczać przeziębienia, a także przez odpowiednie nawodnienie choroby nerek.
Sok z cytryny, który znajduje się w lemoniadzie pozwala na usunięcie wszelkich toksyn z przewodu pokarmowego. Pomaga w zwalczeniu chorób jelit i eliminacji niestrawności, zgagi i wzdęć.
Napój bogaty jest w potas i magnez, który korzystnie wpływa na pracę mózgu i skutecznie łagodzi stres, który coraz częściej odczuwamy.
Ma właściwościami tonizujące i odbudowujące a codzienne spożywanie zmniejsza ryzyko zachorowania na mnóstwo odmian nowotworów. Dzieje się tak z powodu dużej zawartości silnych przeciwutleniaczy.
Lemoniada zapobiega anemii, ponieważ ułatwia wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym i sprzyja mobilizacji tego minerału ze złogów znajdujących się w organizmie.
Dla wielu kobiet zapewne ważny jest zdrowy wygląd, m.in. stan skóry, paznokci i włosów a kwas z soku cytrusa w organizmie staje się zasadowy. To dlatego oczyszcza krew i odtruwa organizm. Efekt odkwaszenia wyraźnie ilustruje się zewnętrznie właśnie poprzez poprawę stanu suchej skóry, łamliwych paznokci i matowych włosów.
Lemoniadę można przyrządzić także z innych owoców, a nawet warzyw, np. ogórków, z dodatkiem ziół (np. mięty, melisy), które są wyjątkowo orzeźwiające. Wyróżnia się mętną lemoniadę, która jest charakterystyczna dla Ameryki Północnej i Indii, powstaje przez zmieszanie wody z sokiem z cytryny i cukrem trzcinowym lub miodem. Popularna jest mętna lemoniada o czerwonym zabarwieniu z dodatkiem malin lub truskawek, czereśni, ciemnych winogron, żurawiny, czerwonego grejpfruta i grenadyny. Natomiast klarowna lemoniada wywodzi się z Wielkiej Brytanii i pierwotnie był to gazowany napój o smaku cytrynowym. Ten rodzaj lemoniady jest powszechny w Irlandii, Australii i Nowej Zelandii. Lemoniada przygotowana właśnie na bazie wody i soku z cytryny może być spożywana jako samodzielny napój lub zmieszana z piwem lub innym alkoholem do sporządzania drinków. Ciekawostką jest lemoniada „limbu pani” znana w Indiach i Pakistanie przyrządzana w wersji wytrawnej z dodatkiem soli i/lub soku z imbiru.
A jaką Wy lubicie, a może znacie tajemny przepis, którym warto się podzielić?
Jeśli macie w planach kupić lemoniady w sklepie, szczególnie te produkowane na wysoką skalę (ważne jest źródło produkcji) można natknąć się na barwniki, ulepszacze smaku, a także szkodliwe związki chemiczne. Ponadto często zawierają dużo cukru, a w połączeniu wszystkie te składniki sprawiają, że napój pity w dużych ilościach jest niezdrowy, szczególnie dla dzieci.
Na na koniec zadajmy sobie pytanie czy lemoniada to napój przeznaczony tylko na upalne dni? Istnieją opinie, iż można ją pić o każdej porze dnia, przez cały rok.
Smacznego.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2021